خانه سامانه دیدارها و ملاقات ها اخلاق و تشریفات تشریفات در گذر تاریخ کتابخانه آموزش تشریفات نگارخانه درباره ما تماس با ما
.

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

.
 

راهنمای استفاده از سامانه:

به اطلاع کاربران محترم می رساند، در این سامانه، دیدارها در سه گروه دسته بندی شده اند. همچنین نظر به وجود تفاوت های مهم در دیدارهایی که در کشورهای مختلف برگزار می گردد ، دیدارها در کشورهای گوناگون بصورت مجزا ارائه شده است. لذا، خواهشمند است با مطالعه کلیات هر گروه از دیدارها و مقایسه آن با برنامه ی خود، گروه مورد نظر و همچنین کشور محل دیدار را انتخاب نموده و بر روی گزینه ی مرحله ی بعد کلیک نمایید.
در مرحله ی بعد، فهرستی از دیدارها و مطالب کلی اما مهم در ارتباط با کشور مورد بازدید مطرح شده است که به جد تاکید می شود کاربران محترم حتما آنرا مطالعه نمایند و مد نظر قرار دهند. شما می توانید با کلیک بر روی عنوان دیدار مورد نظر، با ویژگی ها و اصول آن آشنا شوید.   


قسمت اول: آداب دیدار و گفتگو با رهبران و مقامات عالی رتبه
به دلیل آنکه ممکن است در جریان یک دیدار، امکان و یا فرصت ملاقات با رهبران و مقامات عالی رتبه کشور میزبان فراهم شود، تشریفات و ترتیبات خاص این دیدارها ذکر شده است تا یکم به نحو احسن ترتیبات مورد نظر را انجام دهیم و ثانیا اگر حامل پیامی-کتبی یا شفاهی- از سوی رهبران و مقامات عالی رتبه کشورمان هستیم، این مهم را به بهترین شکل ارائه نماییم و چنانچه در این فرصت، علاوه بر تسلیم پیام، مطالب دیگری مطرح شد، مثلا میزبان عالی رتبه در خصوص مأموریت جاری نظرخواهی نمودند، بتوانیم به نحو مطلوب اظهار نظر کنیم. تأکید دوم آن است که هنگام گفتگو با رهبران و مقامات میزبان، عناوین کامل و رسمی آنان را بیان نماییم و حتی اگر آنان از منظر لطف، با ما دوستانه و غیر رسمی سخن گفتند، در پاسخ، همچنان آداب رسمی و مؤدبانه گفتگو را رعایت کنیم.
همچنین در این قسمت، ضوابط اصلی ظاهر آراسته و لباس برازنده، آداب خطاب کردن و نیز ترتیبات مبادله هدیه مطرح شده است تا بتوانیم به نحو بهتری، ابراز وجود نماییم.


قسمت دوم: آداب شرکت در مراسم های گوناگون
این قسمت مفصل ترین بخش سامانه است و در آن انواع مراسم مختلف از جمله همایش ها، مصاحبه ها، مذاکرات اقتصادی، تجاری و ... مطرح گردیده و آداب هر یک آنها از جمله ضوابط ظاهر آراسته و لباس برازنده، آداب خطاب کردن و مبادله هدیه شرح داده شده است.
نظر به اینکه هنگام دیدار در یک مراسم اصلی، امکان حضور در مراسم فرعی و مرتبط و یا بازدید از نمایشگاهها و طرح های عمرانی نیز وجود دارد، توصیه می شود که کاربران محترم همه این قسمت را به دقت مطالعه نمایند تا در صورت لزوم، بتوانند به نحو مطلوب آداب آنها رعایت نمایند.

نیاز به یادآوری نیست که علاوه بر اشراف بر نکات فنی و اساسی هر مراسم، رعایت آداب شرکت در مراسم گوناگون اهمیت ویژه ای دارد که رعایت آنها به تقویت موضع یک هیأت کمک شایان می نماید و نادیده گرفتن آنها، می تواند به عدم تحقق اهداف به طور کامل تا کدورت در روابط و حتی قطع مراودات منجر شود.

قسمت سوم: آداب مهمانی ها
از آنجاکه برگزاری مهمانی های مختلف دیدارها و مراسم مختلف، بخش مهمی از دیدار ها و مراسم ها است، آداب شرکت در مهمانی ها اعم از مهمانی های رسمی، میان وعده های همایش ها و حتی مهمانی های خصوصی نیز در بخش سوم سامانه مطرح شده است. ذکر این نکته ضروری است از آنجا که مهمانی های رسمی بخشی از دیدارها و مذاکراتی است، هدف از شرکت در مهمانی ها، خوردن و نوشیدن نیست که مقصود، ارتباط بهتر و صمیمانه تر و گسترش علقه های دوستی با طرف مقابل است. به همین خاطر، رعایت آداب میز در هر مهمانی یک اصل خدشه ناپذیر است. حتی در برخی از کشورها، قبل از شروع مذاکره، طرف مقابل را به یک مهمانی دعوت می کنند تا با بررسی نحوه خوردن و نوشیدن او، استراتژی و تاکتیک های مذاکره خود  با او را طراحی نمایند. ضمنا یک ضرب المثل مشهور می گوید که "اگر می خواهید بدانید یک نفر آداب دان است، نگاه کنید ببینید که آیا آداب میز و سفره را رعایت می کند؟"