خانه سامانه دیدارها و ملاقات ها اخلاق و تشریفات تشریفات در گذر تاریخ کتابخانه آموزش تشریفات نگارخانه درباره ما تماس با ما
.

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

.
ویرایش کتاب جدید: راهبرد تشریفات در مدیریت ارتباطات

خاتم النبیین(ص):"ادّبنی ربی فاحسن تأدیبی"

ادب مرد به زدولت اوست+ ادبش به ز نسبت نیکوست

بسیاری از مردم تصور می کنند که تشریفات، فقط مخصوص دیپلمات هاست و دیگران به آن نیازی ندارند. اما با گذر زمان معلوم شده است که آداب و اشراف بر تشریفات لازمه انجام موفقیت آمیز همه ی کارهای اجتماعی است، اعم از مذاکره، مراوده، دید و بازدید، مهمانی و میزبانی، تدریس و تحصیل، فرماندهی و فرمانبرداری، روابط خانوادگی، خرید و فروش، برقراری روابط حسنه و پایدار با مشتریان و تکریم ارباب رجوع و سایر اموری که مدیریت بهتر ارتباط و تعامل، یک ضرورت انکار ناپذیر آنهاست. جالب آنکه برخی از علاقمندان تشریفات و آداب در میان مدیران فروش و بازاریابی، آنرا حاشیه رقابت در بازار خریدار تعریف کرده، اظهار می دارند که رعایت آداب، موجب جلب مشتری و فروش بیشتر می شود.

اخیراً جمله ای درباره تشریفات خواندم که توجه مرا به شدت جلب کرد. از این قرار: "تشریفات سکّه رایج مراودات و مذاکرات است". یعنی همانگونه که در معاملات، وجه باید مبادله شود تا معامله صورت پذیرد، در ارتباطات انسانی هم باید آداب رعایت شود تا مراودات آنگونه که مقصود است، به انجام رسد. جمله دیگری که آنرا هم تازه شنیده ام این است:"اشراف بر آداب کارها و گفتار، مایه اعتماد به نفس است، انسان را از خطا مصون می دارد و اگر اشتباهی رخ دهد، با پشتیبانی آداب دانی، بهتر می توان آنرا جبران کرد".

به همین خاطر همزمان با چاپ سوم کتاب راهبرد تشریفات، کتابی جدید به رشته تحریر درآمد با عنوان: "راهبرد تشریفات در مدیریت ارتباطات"(Protocol; As Strategy of Success). این کتاب عمدتاً بر روی مهارت های عالی ارتباطی تکیه دارد، مهارت هایی که لازمه ارتباطات انسانی در جوامع پیشرفته کنونی و جنبه کاربردی آن بسیار مشهود است. به علاوه، نظر به اهمیت آداب میز در مذاکرات امروزین، بخشی از کتاب به آداب میزبانی و مهمانی اختصاص یافته است.

انشاء الله این کتاب به زودی به چاپ خواهد رسید.