خانه سامانه دیدارها و ملاقات ها اخلاق و تشریفات تشریفات در گذر تاریخ کتابخانه آموزش تشریفات نگارخانه درباره ما تماس با ما
.

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

.
چند سخنرانی جدید و بدیع

اخیراً چند سخنرانی جدید برای مخاطبانی بزرگوار داشتم که فکر می کنم تاکنون چنین مباحثی را نشنیده بودند. از جمله:

1.        تشریفات و آداب برای راهنمایان موزه ها و نمایشگاه ها:راهنمایان نمایشگاه ها و موزه ها افرادی بافرهنگ، با مطالعه و بیشتر آنان اهل تحقیق هستند. وقتی ما به موزه ها می رویم، آنان هستند که ما را از سابقه، تاریخچه و ابعاد مختلف آثار موجود آگاه می کنند، به سئوالات ما پاسخ می گویند و هر چه دامنه اطلاعات و نحوه عرضه مطالب از سوی آنان استادانه تر باشد، رضایت ما از بازدید از موزه ها بیشتر می شود. در نمایشگاه ها نیز همین مسئله حاکم است. راهنمایان نمایشگاه ها ما را از تولیدات و مصنوعات موجود و خدمات و نرم افزارهای جدید آگاه می کنند و بسیاری از نیازهای اطلاعاتی ما را اعم از آنکه مصرف کننده، خریدار و یا فروشنده هستیم، برآورده می سازند. بر این اساس، اصولاً تمام موجودی یک موزه و نمایشگاه در گرو هنر راهنمایان است. از جمله سازمان هایی که افتخار سخنرانی برای راهنمایان آنان را به عهده داشته ام کتابخانه و موزه ملک، برج میلاد تهران و راهنمایان یک نمایشگاه ملی در شهر کاشان است

2.       آداب و تشریفات برای مهمان یاران: مهمانداران هواپیما ها نیز از میان افراد باهوش، توانمند و خوش سلیقه انتخاب می شوند و وظایف ظریفی به عهده دارند. ما وقتی که از پلکان یک هواپیما بالا می رویم تا زمانی که دوباره پای بر زمین استوار می گذاریم، در دایره توجه آنان هستیم. ما نه با مدیر عامل و سایر مقامات ارشد یک شرکت هواپیمایی رو به رو می شویم، و نه مدیر بازرگانی و فروشندگان آنرا زیارت می کنیم که بلیط را هم آژانس های مسافرتی عرضه می کنند. خلبانان هم از دسترس مسافران دور هستند و مارشال هوایی حفاظت از آنان را به عهده دارد. فقط این مهمانداران هستند که تمام اعتبار، برند خدمت رسانی و میزان توجه یک شرکت هواپیمایی به مسافران را نشان می دهند. به همین خاطر من آنان را نه مهماندار که "مهمان یار"می خوانم. اولین سخنرانی برای مهمان یاران شرکت هوایی معراج برگزار شد.

3.      آداب و تشریفات برای کادر درمانی و پرستاری بیمارستان ها: زمان این مقوله البته از کمی جلوتر سایر سخنرانی های فوق آغاز شده است. کادر درمانی بیمارستان ها و پرستاران به جد از مردمان منتخب خداوند برای خدمت به بیماران و نیازمندان خدمات درمانی هستند. اما با سلطه آنان بر آداب خدمت رسانی، رضایت مندی مراجعان آنان به مراتب افزایش می یابد و مؤسسات درمانی ما را در ردیف سازمان های مشابه خارجی قرار می دهد. از جمله بیمارستان هایی که افتخار عرضه سخنرانی داشتم، عبارت اند از: بیمارستان هاشمی نژاد(7 دوره متوالی در 7 هفته)، بیمارستان جواد الائمه(در افسریه)، بیمارستان دانشگاه پزشکی ایران و بیمارستان محب کوثر.

4.       آداب و خدمات هتل هاسپیتال: اخیراً به دلیل تخصص فوق العاده و بی نظیر و غیر قابل رقابت پزشکان معروف ما در سطح بین المللی، بخش پر رونق و معتبر جدید یعنی "توریست درمانی"را در کشور ما گشوده است. البته این خدمات بسیار مهم است و به دلیل مشتریان خاص و بیشتر ثروتمند این بخش، لازم است که آداب و تشریفات مرتبط با آن و نیاز های متفاوت آن به جد مورد توجه همه مقامات و مؤسسات مربوطه قرار گیرد تا هم اعتبار هر یک از مؤسسات ارائه دهنده حفظ و ارتقا یابد و هم حیثیت کلی همه سازمان های درمانی کشورمان محفوظ ماند و افزایش پذیرد. اولین سخنرانی در این زمینه در بیمارستان دانشگاه البرز ارائه شد و ابعاد گوناگون این بخش جدید خدماتی اعم از سابقه و تاریخچه، نوع سازه و کیفیات آن، انواع خدمات و ویژگی های کادر درمانی، پرستاری و نیز خدمات هتلینگ آن عرضه شد. اشاره به تنها یک نکته می تواند اهمیت این بخش را مشخص و روشن سازد: خدمات هتل هاسپیتال هم از خدمات هتل و بیمارستان بیشتر و هم از جمع خدمات آن دو، بهتر است!