خانه سامانه دیدارها و ملاقات ها اخلاق و تشریفات تشریفات در گذر تاریخ کتابخانه آموزش تشریفات نگارخانه درباره ما تماس با ما
.

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

.

Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/protocol/public_html/includes/connection.php on line 7
غذاهای ملی هر کشور توسط مردم همان کشور

 

بسم الله الرحمن الرحیم

 

16 اردیبهشت ماه 1386

جناب آقای ارزانی

مدیر مسئول و سردبیر محترم

روزنامه اقتصاد کیش

 

با سلام، در شماره مورخ چهارشنبه 12 اردیبهشت 1386، صفحه 5 ستون جدیدی ایجاد شده است تحت عنوان "مخصوص خانم ها"، پرسش از شما- پاسخ از شهروندان.

ضمن تحسین و تقدیر از ایجاد این ستون و ابتکار خلاقه ای که آنرا تدبیر کرده، امید است که این ستون نیز مانند سایر مطالب و قسمتهای آن روزنامه وزین محل توجه و منشأ اطلاع رسانی برای خوانندگان محترم باشد. اما در خصوص سومین سئوال، تحت عنوان: "من هفته آینده یک مهمان ایتالیایی دارم. لطفا طرز پخت یک غذای ایتالیایی را به من آموزش دهید" لازم است مطلبی را یادآوری نمایم:

در چارچوب ویژگیهای فرهنگی ملل دنیا، اصل بر آن است که غذاهای ملی هر سرزمین به بهترین وجه توسط  همان ملت طبخ و تهیه می شود. مثلا غذاهای ایتالیایی توسط ایتالیایی ها و غذاهای هندی، توسط هندیها و ایضا غذاهای ایرانی توسط مردمان خودمان. بنابراین تهیه غذای ملی کشور مهمان توسط میزبان نه لطف و توجه، که بی لطفی و کم توجهی و حتی گاه توهین است، یعنی اینکه ما غذای شما را بهتر از شما می پزیم!

مثالی بزنم شاید قضیه بهتر روشن شود. به هدیه اشاره می کنم. تصور کنید که همان مهمان خارجی به خانه شما که می آید، یک نوع از تولیدات صنایع دستی ایران را برای شما هدیه آورد مثل؛ یک جعبه خاتم! 

اما در این مورد به خصوص قضیه کمی تردید برانگیز تر هم هست زیرا سئوال کننده، هفته آینده مهمان ایتالیایی دارد و می خواهد ظرف یک هفته غذای ملی مهمان خود را تهیه کند و با آن از او پذیرایی نماید. از حالا می توان حدس زد که چه چیزی ممکن است از آب درآید!

بنابراین بهتر است که هرگاه مهمان داریم، غذاهای ملی خودمان را که در سطح دنیا بسیار معروف هستند تهیه کنیم و با آنها از مهمان خارجی –صرف نظر از هر ملتی که باشند- پذیرایی نماییم. البته سعی نماییم که غذای انتخاب به بهترین وجه طبخ و آماده گردد و به نحو جالب و در چارچوب سنتهای ایرانی از مهمان پذیرایی گردد.

 

ارادتمند- علی محمد بیدارمغز

سخنران و مدرس تشریفات بین المللی کاربردی