خانه سامانه دیدارها و ملاقات ها اخلاق و تشریفات تشریفات در گذر تاریخ کتابخانه آموزش تشریفات نگارخانه درباره ما تماس با ما
.

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

.
 

مقدمه؛

 در پاسخ به پرسش های بسیاری از آشنایان، علاقمندان و کاربران پورتال تشریفات ایران در خصوص آداب ملاقات با رهبران و مقامات عالی رتبه سایر کشورها، تشریفات شرکت و فعالیت در مراسم گوناگون و آداب میز نزد ملل مختلف، این سامانه طراحی شده است.

طراحی و جمع آوری اهم مطالب سامانه حدود 2 سال به طول انجامید. اولا چنین برنامه ای در هیچ جای دنیا وجود نداشت و همه کارها ابتکاری بود و می بایست همه امور و مسائل آن در آن دیده می شد. ثانیا، قرار نبود و نیست که این سامانه به موضوعات مرتبط به دیدارهای رسمی سران کشورها و دولت ها و سایر مقامات عالی رتبه در سطوح رؤسای جمهور، نخست وزیران و حتی وزیران به پردازد که دیدارهای آنان ضوابط و ترتیبات خاص خود را دارد. بلکه هدف آن است که این سامانه برای هیأت های رسمی در سطوح مدیران کل نهادهای دولتی، مدیران عامل شرکت های خصوصی و هیأت های علمی و فنی بکار آید تا با اهم ترتیبات دیدارها و امور وابسته و مرتبط آشنا شوند و دیدارهای برنامه ریزی شده و حتی بدون برنامه آنها، با آگاهی از اصول متعارف و رعایت آنها به صورت اصولی و منطقی برگزار شود، اهداف از پیش تعیین شده و یا اتفاقی آنها به نحو مطلوب حاصل آید و از اشتباهاتی که به دلیل عدم اطلاع از الزامات رسمی و خصوصیات فرهنگی و مردمی سایر کشورها ناشی می شود، پرهیز گردد و مهمانان خاطره ای خوش از آداب دانی و رعایت  شئون خویش و میزبان و نیز دقت و توجه او در رعایت شرایط فرهنگی و اخلاقیات مرسوم کشور میزبان بر جای گذارد که "هر ایرانی زمانی که به خارج می رود و یا در داخل کشور، میزبان خارجیان است، سفیر ملت و نظام و نماینده دین و تمدن و فرهنگ کشور خویش است".

ضمنا چون هر کشور علاوه بر رعایت ضوابط استاندارد و معمول و متعارف بین المللی، ترتیبات و آداب خاص خود را دارد، در موضوعات مختلف سامانه، افزون بر تشریفات بین المللی مرسوم، نگاه ویژه ای بر آداب خاص هر کشور شده است تا این دقت و توجه به گسترش و تعمیق بیشتر روابط منتهی شود و آداب دانی هیأت مهمان، به نحو مطلوب بر ذهن میزان تأثیر گذارد.

لازم به ذکر است با توجه به اینکه در برنامه سفر هیأت ها، برنامه های گوناگونی قرار دارد که هر کدام در گروه خاصی از دیدارهاست، توصیه می گردد کاربران محترم در جستجوی خود ، دیدارهای موجود در گروه های سه گانه هر کشور را مشاهده فرمایند.

البته کاربرد این سامانه به معنی بی نیازی از شرکت در دوره های مرتبط به موضوعات مختلف از جمله آداب میز، ضوابط ظاهر آراسته و لباس برازنده، آشنایی با هنر معرفی و معارفه، ترتیبات کارت معرف(ویزیت)، اصول حریم های اجتماعی، آداب مذاکرات بین المللی، اصول ارتباط مؤثر و ارتباط مؤدبانه، فن بیان، اصول و آداب ارائه مطالب، هنر مدیریت مجامع و جلسات، هنرهای مردمی، برند شخصی، وجهه سازی و غیره نیست و علاقمندان می توانند با شرکت در این دوره ها بر توانایی های شخصی خویش بیفزایند و در صحنه بین المللی توفیقات بیشتر و بالاتری کسب نمایند. انشاءالله